Personalități clujene

Elitele universitare își pun amprenta, peste tot în lume, asupra evoluției urbei în care trăiesc și lucrează. La Cluj-Napoca, mari personalități ale vieții universitare și culturale au contribuit, de-a lungul timpului, la dezvoltarea și înfrumusețarea orașului, la creșterea bunăstării materiale și spirituale, făcând parte, deopotrivă, din trecutul și prezentul comunității locale și al celei naționale. Numele lor se cuvine a fi cunoscute și omagiate mereu. Această serie de emisiuni sau mini-conferințe dedicate lor se vrea o modestă readucere aminte pentru ascultătorii bibliotecii radio.

Prima personalitate evocată este cea a criticului literar Dumitru Popovici, profesor al Universității din Cluj între 1936 și 1952.

Realizator: Ioan Tomoiagă